بدون استان

راهنمای پرداخت اینترنتی

پرداخت اینترنتی چیست؟

پرداخت اینترنتی به پرداختن پول از طریق اینترنت، در قبال دریافت کالا یا خدمات اطلاق می شود به طوری که این پرداخت بدون نیاز به حضور فیزیکی در بانک یا فروشگاه و از طریق اینترنت انجام شود. در واقع خریدار با استفاده از کارت بانکی خود می تواند از اینترنت خرید کند و پول آن را همان موقع پرداخت نماید.

فرآیند پرداخت اینترنتی

اکازیون با بانک ملت قراردادی بسته است و به این ترتیب پول با همکاری بانک ملت از طریق اینترنت از حساب مشتری به حساب شرکت راهکارهای پناپند به عنوان صاحب امتیاز سایت اکازیون واریز می شود.این به این معنی نیست که فقط کارت های بانک ملت قابلیت خرید اینترنتی را دارد، بلکه به این معناست که این بانک امکاناتی را فراهم کرده است که بتوان با کارت سایر بانک ها نیز خرید اینترنتی کرد و این امکانات خود را در اختیار سایت اکازیون قرار داده اند.

به این ترتیب شما پس از اطمینان از کالا یا سرویس اکازیون مورد نظر خود می توانید پول آن را به صورت آنلاین و از طریق درگاه پرداخت اینترنتی بانک ملت پرداخت نمایید.

با چه کارت هایی می توان خرید اینترنتی کرد؟

کارت همه بانک های عضو شتاب امکان خرید اینترنتی دارند.

تجارت الکترونیک-بانک ملیتجارت الکترونیک-بانک سپهتجارت الکترونیک-بانک صادراتتجارت الکترونیک-بانک ملتتجارت الکترونیک-بانک تجارتتجارت الکترونیک-بانک کشاورزیبانک صنعت و معدنتجارت الکترونیک-بانک مسکنتجارت الکترونیک-بانک توسعه صادرات تجارت الکترونیک-بانک رفاهتجارت الکترونیک-بانک سامانتجارت الکترونیک-بانک پارسیانتجارت الکترونیک-بانک اقتصاد نوین
بانک کارآفرینبانک پاسارگادپست بانکبانک سرمایهبانک انصاربانک مهر اقتصادبانک سینابانک آریابانک گردشگریبانک شهربانک تاتبانک دی
آنچه برای خرید اینترنتی لازم دارید

در هنگام خرید اینترنتی 5 پارامتر کارت بانکی از شما پرسیده می شود که در عکس زیر کنارشان ستاره قرمز زده شده است:

در ادامه به بررسی تک تک این پارامترها می پردازیم:

 

1- شماره 16 رقمی درج شده بر روی کارت

این شماره در کارت همه بانک ها، بر روی کارت درج شده است. نمونه شماره کارت درج شده بر روی کارت های بانک ملت در عکس زیر آمده است.

2- رمز خرید اینترنتی یا رمز دوم

رمز خرید اینترنتی، با رمزی که شما هنگام استفاده از دستگاههای خود پرداز ATM وارد می نمائید متفاوت می باشد. حتی این رمز با رمز اینترنت بانک که حساب خود را از طریق اینترنت چک می کنید، نیز متفاوت است.در اکثر بانک ها زمانی که کارت خود را تحویل می گیرید، رمز خرید اینترنتی ندارید. برای فعال کردن رمز خرید اینترنتی یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

  • اکثر بانک ها امکان تعریف رمز خرید اینترنتی را در دستگاههای ATM خود قرار داده اند. به دستگاه خودپرداز بانک خود مراجعه کنید. کارت خود را وارد کنید و بخش عملیات رمز را انتخاب کنید. در بخش رمز دوم یا رمز اینترنتی، رمز خود را تعریف کنید.
  • به شعبه بانک خود مراجعه کنید و بگویید می خواهم رمز خرید اینترنتی دریافت کنم. اگر بانکتان بانک خوبی باشد حتماً راهنمایی می شوید.
3- کد CVV2

کد CVV2 به صورت یک عدد 3رقمی (و به ندرت 4رقمی) پشت همه کارت ها حک شده است. مثلاً پشت کارت های بانک های ملت، صادرات، پاسارگاد، سامان، پارسیان و… به صورت یک عدد 3رقمی حک شده است. یا در برخی کارت های بانک ملی 4 رقمی است و عکس آن را در زیر مشاهده می نمایید.

در برخی کارت ها مثل برخی کارتهای بانک تجارت، کد CVV2 به صورت رقم 17، 18 و 19 بعد از 16رقم شماره کارت حک شده است.

 

4- تاریخ انقضاء

تاریخ انقضاء هم روی اغلب کارت های بانکی حک شده است. اگر روی کارت شما تاریخ انقضاء وجود ندارد، نگران نباشید. از عدد 12 به جای ماه و از 99 به جای سال انقضای کارت استفاده نمایید.

 

5- حروف تصویر (کد امنیتی)

آخرین اطلاعاتی که باید وارد نمایید کد امنیتی است. اگر تصویر خوانا نیست می توانید با کلیک روی فلش سبز رنگ کنار آن ، تصویر را عوض نمایید.

مشکلات احتمالی پرداخت اینترنتی

سیستم پرداخت اینترنتی توسط بانک ملت به گونه ای طراحی شده است که هم ایمن باشد و هم ساده و کمترین نیاز به راهنمایی را برای خریدار ایجاد نماید. اما با این وجود برخی اوقات ممکن است مسائلی در هنگام خرید اینترنتی به وقوع بپیوندد.

مثلاً ممکن است در هنگام پرداخت شبکه بانکی قطع شود و پرداخت ناموفق انجام شود.

معمولاً بدترین حالتی که ممکن است به وقوع بپیوندد این است که پول از حساب شما کسر شود، ولی به حساب فروشنده واریز نشود. اما نگران نباشید. در این حالت معمولاً پول شما در حساب های حد واسط بانک است.

نهایتاً خود بانک می باید مغایرت ها را رفع کند. منتظر بمانید و اگر تا 48 ساعت پول به حسابتان برگشت نخورد، آنگاه با پشتیبانی سایت اکازیون و یا بانک ملت (شرکت به پرداخت ملت) تماس بگیرید تا مغایرت برطرف شود.

 

برگرفته از: banki.ir
هیچ اکازیونی را از دست ندهید!